Aby vám svět IT nebyl cizí

Cloud – skvělý sluha, ale nebezpečný pán!

Cloud – skvělý sluha, ale nebezpečný pán!

Prosím Vás, máme tu problém! Někdo se nám vloupal do počítače a prohlížel si nepěkné stránky a kdo ví, co dalšího ještě napáchal!!!

Věčná písnička o (ne)zálohování … a hodně drahé obnově

Věčná písnička o (ne)zálohování … a hodně drahé obnově

Mluví se o tom, píše se o tom, učí se o tom, ale pořád to není dost... a já se tomu nepřestávám divit. Počítat ani notebook není nedobytný a nerozbitný trezor! Je to vlastně jen nástroj na pořízení, dočasné uložení, zobrazení nebo jiné zpracování dat. Přesto se ale mnoho lidí chová, jako by to bylo to nejbezpečnější místo pro uložení dat.

Windows 8 (ne)úspěšně následují Windows Vista…

Windows 8 (ne)úspěšně následují Windows Vista…

Čekal jsem, který výrobce bude první a tentokrát je to Hewlett-Packard. Jako první přišli se zprávou, že v jejich nabídce budou i nadále počítače s Windows 7.

Balím, balíš, balíme – ale čím balit nejlépe? Zkuste 7zip!

Balím, balíš, balíme – ale čím balit nejlépe? Zkuste 7zip!

Pokud potřebujete uložit data do archivu, uvítáte, když tento archiv bude zabírat co nejméně místa. Stejně tak v okamžiku, kdy potřebujete soubory někam poslat emailem nebo jej jinak předat kamarádům či kolegům.

Jak drahé je zadarmo?

Jak drahé je zadarmo?

Setkávám se s tím dnes a denně – na počítači je spousta zbytečných „vylepšení“, o kterých jejich tvůrci tvrdí, že pomohou vylepšit výkon počítače nebo zpříjemnit práci uživatele. V praxi je však výsledek opačný a počítač plný takových „vychytávek“ pak jen ztěžka dýchá (nebo se spíš hodně zadýchává…).

Proč nejsou lidé trochu línější?

Proč nejsou lidé trochu línější?

Nevím, jestli je to specialita českých firem nebo se jedná o běžný standard i ve světě. Lidé ve firmách jsou zkrátka příliš pracovití. Ptáte se, co je na tom špatného? Pracovitost je přece kladná a žádoucí vlastnost!

Jak paní prosila o peníze a ani o tom nevěděla…

Jak paní prosila o peníze a ani o tom nevěděla…

Je to pár dní, co mi kamarádka vyprávěla, že jí jedna známá paní X poslala email s tím, že je v Anglii, že byla okradena o všechno a že prosí, jestli by jí mohla poslat nějaké peníze. Kamarádka tomu moc nevěřila, ale adresa byla správná a tak napsala zpět dotaz, co se přesně stalo a jestli opravdu peníze potřebuje. Odpověď přišla a opět zde byla opakována žádost o peníze. Nakonec vše vyřešil telefon a potvrzení, že nic takového se nestalo a peníze není třeba posílat, ale jak se později ukázalo, někomu se „pouze“ podařilo odhalit heslo k emailové schránce této paní X. Vesele si pak jejím jménem žádal o peníze, četl její poštu, získal všechny její kontakty…

Hesla, piny, přístupové kódy – jak si to všechno pamatovat?

Hesla, piny, přístupové kódy – jak si to všechno pamatovat?

Uživatelská jména, hesla, piny – setkáváme se s nimi každý den v zaměstnání i v osobním životě. Ještě před 25 lety jsme prakticky nic takového nepotřebovali – počítače byly doménou víceméně pouze specialistů, mobilní telefony, platební karty, internet – nic z toho neexistovalo nebo alespoň nebylo v našich podmínkách rozšířeno. Dnes si průměrný člověk musí pamatovat své uživatelské jméno a heslo v zaměstnání, pin k mobilnímu telefonu a platební kartě, uživatelská jména a hesla k různým účtům na internetu (facebook, twitter, seznam, google… ).

Už jste někdy ztratili první fotky svých dětí?

Už jste někdy ztratili první fotky svých dětí?

Dnes se vrátím k otázce zálohování vlastních dat z trochu jiného pohledu. Už několikrát se mi stalo, že mi volal někdo známý s tragicky podbarveným hlasem. Když se rozptýlily moje prvotní obavy, že někdo zemřel nebo je alespoň nasmrt nemocný, ukázalo se, že dotyčný přišel o svá data.

Kolik seznamů kontaktů máš, tolikrát …

Kolik seznamů kontaktů máš, tolikrát …

Jako malý kluk jsem dostal k narozeninám zápisníček, do kterého jsem si podle abecedy zapisoval telefonní čísla a adresy na své příbuzné a známé. Od studentských let jsem pak používal používal plánovací diáře, ve kterých jsem kromě kontaktů, měl i přehledný kalendář, seznam úkolů a další důležité informace. Měl jsem tento systém rád a nebylo divu – kromě účelovosti splňovaly tyto diáře i řekněme jistou esteticko-společenskou úlohu – člověk se s nimi cítil jako profesionál. :-)

Kdo je Počítačový mentor

Jiří Brázda

zakladatel, IT specialista

Jmenuji se Jiří Brázda a jsem autorem a provozovatelem projektu „Počítačový mentor“.

Více o projektu

Mentor je člověk, který má ve svém oboru bohaté zkušenosti a tyto zkušenosti chce a dovede předávat jiným. Počítačový mentor je (velmi zjednodušeně) ten, kdo má bohatou praxi v oblasti počítačů a práce s nimi a má zájem tyto informace předávat dál.

Kontaktujte nás

© iNexia, s.r.o. 2006 - 2019