Aby vám svět IT nebyl cizí
Zpět na přehled článků

Jak drahé je zadarmo?

Setkávám se s tím dnes a denně – na počítači je spousta zbytečných „vylepšení“, o kterých jejich tvůrci tvrdí, že pomohou vylepšit výkon počítače nebo zpříjemnit práci uživatele. V praxi je však výsledek opačný a počítač plný takových „vychytávek“ pak jen ztěžka dýchá (nebo se spíš hodně zadýchává…).

Abych však byl objektivní - málokdy za to může sám uživatel. Běžný uživatel si z vlastní iniciativy nenainstaluje nástroje na monitorování hardware nebo několik různých lišt (tzv. toolbarů) do internetového prohlížeče. Přesto na většině počítačů jsou! Jak se tam tedy dostaly?

V zásadě dvěma způsoby:

 • buď byly takto dodány již od výrobce
 • uživatel si je nevědomky nainstaloval s běžně používaným (a chtěným) softwarem

Dárek zdarma od výrobce počítače

Je prakticky jedno, jaký si pořizujete počítač – každý výrobce Vám do předinstalovaného systému přidá ZDARMA nějaký ten software. Většinou se jedná o:

 • sadu nástrojů od výrobce počítače (v instalovaných programech je poznáte jednoduše – jejich názvy začínají „HP…“, „Dell… „, „Fujitsu…“). V praxi jsem se nesetkal s tím, že by jejich funkce někdo využíval, a už vůbec ne s tím, že by po odinstalaci počítač nějak trpěl. Právě naopak – výkon se zvýší!
 • předinstalovaný antivirus – buď úplný freeware (použití zcela zdarma po neomezenou dobu) nebo provoz na nějakou dobu (s jasným záměrem, že po uplynutí doby na uživatele vyskočí upozornění, že musí zaplatit nebo jeho počítač již nebude chráněn – že velké množství uživatelů zaplatí je nabíledni). Pominu-li fakt, že mi někdo vnucuje něco, co používat nechci, nastává u antiviru často další problém – uživatelé totiž často mají zaplacenou vlastní přenosnou licenci z předchozího počítače a tak ji nainstalují i na nový stroj – což je samozřejmě legální. Co však udělají s výkonem počítače 2 instalované antiviry? Zkuste si to a uvidíte :-)
 • další časově nebo funkčně omezené nástroje, aplikace nebo hry.

„Přílepky“ k instalovaným aplikacím

Uživatel samozřejmě potřebuje mít na počítači aplikace. A naštěstí je k dispozici spousta velmi užitečných nástrojů a aplikací zdarma (freeware). Potíž je však v tom, že mnoho takových užitečných aplikací k sobě při instalaci „přibalí“ i zcela zbytečné a nechtěné věci. Jaké to jsou? Uvedu pár příkladů:

 • JAVA – téměř každý ji potřebuje a je zdarma. Při instalaci (a bohužel i při aktualizaci na novou verzi) však uživateli „doporučí“, aby si nainstaloval jakýsi „Ask Toolbar“. Ten se „zahnízdí“ do prohlížeče a krásně ho zpomalí (ať mi promine ten, kdo Ask Toolbar aktivně používá – a zároveň tímto prosím, aby se dole v komentářích podělil o svou zkušenost, jak mu pomáhá v práci)

  Instalace Javy – zdarma si můžete zpomalit prohlížeč „Ask Toolbarem“

  Instalace Javy – zdarma si můžete zpomalit prohlížeč „Ask Toolbarem“
 • Skype – Zdarma přibalí „BingBar“ a ještě nastaví domovskou stránku prohlížeče na „MSN“  Ke Skype můžete zdarma získat zpomalení počítače pomocí „BingBaru“
 • Adobe Flash Player – jako přídavek nabízí instalaci McAfee Security Scan Plus pro kontrolu stavu zabezpečení počítače. Pokud už máte jiný podobný software, budete opravdu hodně v bezpečí – oba software se budou kontrolovat vzájemně a výsledkem bude krásně pomalý počítač.  Adobe Flash Player vám počítač zdarma zpomalí pomocí McAfee Security Scan Plus
 • ICQ – nastaví icq.com jako domovskou stránku, nastaví icq search jako výchozí vyhledávač, nainstaluje si vlastní toolbar atd…  ICQ pro nás dělá, co může…

Doporučení – zásada minimalismu Mé doporučení je celkem jednoduché – dodržovat zásadu minimalismu. I věci, za které nezaplatíme penězi přímo, se nám mohou pěkně prodražit – projeví se to snížením výkonu počítače, zvýšením našich prostojů a v neposlední řadě také zvýšením bezpečnostních rizik – více aplikací na PC totiž znamená také větší riziko nějaké zranitelnosti. Tedy doporučuji:

 • na počítač instalovat opravdu jen to nejnutnější
 • při instalaci vždy důkladně zvažovat, co chci a co ne – nikdy nevolit doporučenou instalaci, vždy buď minimální nebo uživatelskou a vybrat jen to, co potřebuji
 • na novém počítači odinstalovat vše, co nepotřebuji
 • čas od času si projít nainstalovaný software, jestli se tam přece jen nedostalo něco, co nechci

… a jedna rada ZDARMA pro zvýšení výkonu nakonec Pokud máte Váš počítač vyčištěný, ale má už svůj věk a jeho výkon není, co býval, nemusíte ještě házet flintu (resp. starý počítač) do šrotu a kupovat hned nový. Zkuste trochu poladit nastavení Windows. Ve vlastnostech počítače si najděte „Možnosti výkonu“ a zde se můžete „vyřádit“. Já osobně mám vypnuté téměř vše, kromě „Vyhladit hrany obrazovkových písem“ a jsem spokojen :-)

Mentor je člověk, který má ve svém oboru bohaté zkušenosti a tyto zkušenosti chce a dovede předávat jiným. Počítačový mentor je (velmi zjednodušeně) ten, kdo má bohatou praxi v oblasti počítačů a práce s nimi a má zájem tyto informace předávat dál.

Kontaktujte nás

© iNexia, s.r.o. 2006 - 2019