Aby vám svět IT nebyl cizí
Zpět na přehled článků

Proč nejsou lidé trochu línější?

Nevím, jestli je to specialita českých firem nebo se jedná o běžný standard i ve světě. Lidé ve firmách jsou zkrátka příliš pracovití. Ptáte se, co je na tom špatného? Pracovitost je přece kladná a žádoucí vlastnost!

Odpovídám – máte pravdu! Nikdo nechce mít v kolektivu lenocha, který se práci vyhýbá. Jenže z širšího hlediska je lenost motorem pokroku. Zdá se Vám to jak nesmysl? Vůbec ne. Například:

  • Proč lidé vymysleli například automatickou pračku? Mohli přece prádlo pořád prát v potoce, fungovalo to takhle spoustu let, tak proč chtěli změnu?
  • Proč dnes běžně jezdíme v automobilech, když po celou historii lidstva chodili lidé pěšky, později pak na koních či povozech?
  • A proč dnes na spoustu činností používáme počítače když ještě před padesáti lety byly všechny tyto činnosti zajišťovány manuálně?

Odpověď je jednoduchá – lidé přemýšleli, jak si svou práci zjednodušit a ulehčit. Jinými slovy – byli správně „líní“.

A stejná lenost by mohla spoustu – zejména malých firem – posunout o velký kus dopředu. A ačkoliv to zřejmě platí o všech činnostech, chci zde uvést několik příkladů z oblasti počítačů (co jiného také můžete od Počítačového mentora čekat, že?):

  • Vnitrofiremní spolupráce – v neuvěřitelně velkém množství firem se vůbec nepoužívá sdílený elektronický kalendář. Společná evidence schůzek a jiných firemních událostí buď vůbec neexistuje nebo se používá papírový kalendář u sekretářky, případně se zapisují do excelu. A to i přesto, že je k dispozici celá řada řešení sdílených kalendářů – ať již zcela bezplatných nebo za velmi malý poplatek.
  • Správa kontaktů a marketingových kampaní – excelové sešity jsou v drtivé většině malých firem hlavním a univerzálním nástrojem správy kontaktů. A pokud je třeba vytvořit nějakou novou kampaň, udělá se v sešitu nový list, do kterého se nakopírují vybrané kontakty, na které se pak odesílají emaily nebo tisknou štítky pro poslání klasických dopisů. Že je na trhu spousta velmi jednoduchých (i propracovanějších) řešení za rozumnou cenu asi není třeba zdůrazňovat.
  • Správa dokumentů – není neobvyklým jevem, že neexistuje žádné centrální úložiště firemních dokumentů. Každý má „své“ dokumenty na svém počítači. A v případě poškození harddisku nastává panika a pokusy (často marné) o obnovu dat z poškozeného disku. Vrcholem technického pokroku je pak malé diskové úložiště, kam uživatelé ukládají svá data. O nějakém jednotném systému ukládání dat a struktuře adresářů včetně oprávnění nemůže být ani řeč. Samozřejmě i tady je možné rychle a za velmi nízkých nákladů zajistit podstatný pokrok.

To bylo jen několik příkladů – samozřejmě je takových oblastí mnohem více. Zajímavé jsou pak nejčastější odpovědi, které dostávám na otázku „Proč nezačnete používat něco lepšího?“:

  • Pro nás je toto zbytečné, bohatě nám postačuje, co máme.
  • Nemáme peníze/čas na zavedení nových technologií.
  • Jsme zvyklí to dělat takto, nechceme nic měnit.

Všechny tyto odpovědi mají společného jmenovatele: lidé/firmy raději do úmoru opakují stejnou práci, na kterou jsou zvyklí, než aby šli do určitého rizika a zejména dočasné nepohody (protože se budou muset naučit něco dělat jinak) a dosáhli tak zrychlení nebo zpřesnění práce nebo naopak zamezili zbytečným ztrátám. Jsou jako ti mravenečci opakující rutinní práci. Kopírují nové a nové listy v excelu.

A jak je to u Vás? Blíží se konec roku – co takhle začít nový rok s jedním předsevzetím navíc?

Mentor je člověk, který má ve svém oboru bohaté zkušenosti a tyto zkušenosti chce a dovede předávat jiným. Počítačový mentor je (velmi zjednodušeně) ten, kdo má bohatou praxi v oblasti počítačů a práce s nimi a má zájem tyto informace předávat dál.

Kontaktujte nás

© iNexia, s.r.o. 2006 - 2019