Aby vám svět IT nebyl cizí

Je Vaše heslo v TOP 100? Ne? Ani tak nemusíte být v bezpečí!

Je Vaše heslo v TOP 100? Ne? Ani tak nemusíte být v bezpečí!

O důležitosti kvality používaných hesel toho bylo řečeno a napsáno tolik, že by se chtělo věřit, že nikdo dnes nebude používat vyloženě jednoduché heslo. Opak je však pravdou! Svědčí o tom například pravidelné reporty společnosti SplashData, která každý rok uveřejňuje žebříček 100 nejčastěji používaných špatných hesel. Tristní je mimo jiné zjištění, že ta opravdu nejhorší hesla se na žebříčku TOP 100 drží na předních příčkách již po několik let.

Cloud – skvělý sluha, ale nebezpečný pán!

Cloud – skvělý sluha, ale nebezpečný pán!

Prosím Vás, máme tu problém! Někdo se nám vloupal do počítače a prohlížel si nepěkné stránky a kdo ví, co dalšího ještě napáchal!!!

Jak paní prosila o peníze a ani o tom nevěděla…

Jak paní prosila o peníze a ani o tom nevěděla…

Je to pár dní, co mi kamarádka vyprávěla, že jí jedna známá paní X poslala email s tím, že je v Anglii, že byla okradena o všechno a že prosí, jestli by jí mohla poslat nějaké peníze. Kamarádka tomu moc nevěřila, ale adresa byla správná a tak napsala zpět dotaz, co se přesně stalo a jestli opravdu peníze potřebuje. Odpověď přišla a opět zde byla opakována žádost o peníze. Nakonec vše vyřešil telefon a potvrzení, že nic takového se nestalo a peníze není třeba posílat, ale jak se později ukázalo, někomu se „pouze“ podařilo odhalit heslo k emailové schránce této paní X. Vesele si pak jejím jménem žádal o peníze, četl její poštu, získal všechny její kontakty…

Mámo, táto, babi, dědo, nepište o mně na Fejsbůku!

Mámo, táto, babi, dědo, nepište o mně na Fejsbůku!

Všem mým přátelům na FB: Mám na vás prosbu. Ráda bych, aby to, co s vámi na FB sdílím, zůstalo mezi námi a nešířilo se již dál. Nedávné změny na FB umožňují „přátelům přátel“ atd., aby takovéto aktivity sledovali, pokud u ní kliknete na „To se mi líbí“ nebo přidáte komentář. Bohužel je toto nastavení nakonfigurováno tak, že si ho nemůžeme změnit sami. Proto potřebuji vaši pomoc. To můžete udělat jen vy.

Hesla, piny, přístupové kódy – jak si to všechno pamatovat?

Hesla, piny, přístupové kódy – jak si to všechno pamatovat?

Uživatelská jména, hesla, piny – setkáváme se s nimi každý den v zaměstnání i v osobním životě. Ještě před 25 lety jsme prakticky nic takového nepotřebovali – počítače byly doménou víceméně pouze specialistů, mobilní telefony, platební karty, internet – nic z toho neexistovalo nebo alespoň nebylo v našich podmínkách rozšířeno. Dnes si průměrný člověk musí pamatovat své uživatelské jméno a heslo v zaměstnání, pin k mobilnímu telefonu a platební kartě, uživatelská jména a hesla k různým účtům na internetu (facebook, twitter, seznam, google… ).

Mám svá data v bezpečí – nebo ne?

Mám svá data v bezpečí – nebo ne?

Nedávno jsem se při konzultaci s jedním zákazníkem dostal na téma zálohování dat. Ptal jsem se ho, jestli a jak často svá data zálohuje. Dostalo se mi odpovědi, že žádné zálohování nepotřebuje, protože si koupil počítač se dvěma zrcadlenými disky (tedy že se vše zapisuje na oba disky a v případě výpadku jednoho z nich nedojde ke ztrátě dat).

Kdo je Počítačový mentor

Jiří Brázda

zakladatel, IT specialista

Jmenuji se Jiří Brázda a jsem autorem a provozovatelem projektu „Počítačový mentor“.

Více o projektu

Mentor je člověk, který má ve svém oboru bohaté zkušenosti a tyto zkušenosti chce a dovede předávat jiným. Počítačový mentor je (velmi zjednodušeně) ten, kdo má bohatou praxi v oblasti počítačů a práce s nimi a má zájem tyto informace předávat dál.

Kontaktujte nás

© iNexia, s.r.o. 2006 - 2019