Aby vám svět IT nebyl cizí
Zpět na přehled článků

Mám svá data v bezpečí – nebo ne?

Nedávno jsem se při konzultaci s jedním zákazníkem dostal na téma zálohování dat. Ptal jsem se ho, jestli a jak často svá data zálohuje. Dostalo se mi odpovědi, že žádné zálohování nepotřebuje, protože si koupil počítač se dvěma zrcadlenými disky (tedy že se vše zapisuje na oba disky a v případě výpadku jednoho z nich nedojde ke ztrátě dat). Rozvinula se celkem zajímavá debata. Vysvětlili jsme si, že tento způsob zálohy je vhodný opravdu pouze pro případ poškození jednoho z disků. Data neochrání v případě krádeže celého PC, zničení například při živelné katastrofě nebo v případě smazání dat. Není podstatné, jak jsme u tohoto zákazníka problém zálohování vyřešili. Protože podobný argument (ohledně zálohování) jsem neslyšel poprvé, napadlo mě, jak zhoubně může působit kombinace 2 faktorů:

  • Snaha různých obchodníků za každou cenu prodat (argumentem, že když má PC dva disky, není třeba již data zálohovat)
  • Přílišné podceňování vlastního (selského) rozumu

Uživatel se v tomto případě spolehnul na tvrzení prodejce a vůbec se nezamyslel nad tím, co jeho datům hrozí. K tomu, aby zjistil, že jeho data nejsou chráněna proti všem rizikům, opravdu nepotřebuje žádné hluboké znalosti v oblasti IT. Rady počítačového mentora tedy zní:

  • Naslouchejte vlastnímu rozumu i v případě, že si myslíte, že v dané oblasti nejste odborníkem
  • Prověřujte si, zda to, co Vám někdo nabídne, je opravdu to pravda a je to to nejlepší pro Vás

Hodně úspěchů ve Vaší práci!

Mentor je člověk, který má ve svém oboru bohaté zkušenosti a tyto zkušenosti chce a dovede předávat jiným. Počítačový mentor je (velmi zjednodušeně) ten, kdo má bohatou praxi v oblasti počítačů a práce s nimi a má zájem tyto informace předávat dál.

Kontaktujte nás

© iNexia, s.r.o. 2006 - 2019